Kayseri'yi Keşfet

Kayseri, Ankara ve Konyanın sonrasında İç Anadolu Bölgesi‘nin üçüncü gelişmiş şehri ve sanayi merkezi. Mö 4000’lere kadar uzanan tarihiyle, dünyanın en eski kentlerinden kabul edilen Kayseri, Tuz Gölü’nden Fırat Nehri’ne kadar uzanan Kapadokya bölgesinin içinde yer alıyor. Kızılırmak’ın güneyinde, bir çok medeniyetin beşiği olan Kapadokya aynı zamanda tarihi İpek Yolu’nun da geçiş yolu üzerinde bulunuyor.

Erciyes Dağı’nın eteklerinde, Yozgat, Sivas, Kahramanmaraş, Adana, Niğde ve Nevşehir ile çevrili olan bu şehir, günümüze kadar KaesareaKaisareia ve Mazaka olarak isimlendirilmiş. Karasal iklimin hüküm sürdüğü şehirde yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlı geçiyor.

Kayseri, özellikle Selçuklu İmparatorluğu‘na ait  medreseler, kümbetler, ibadethaneler, hanlar, hamamlar, bedestenleriyle oldukça varlıklı bir tarihe sahip, öteki yandan Orta Anadolu‘nun en yüksek dağı olan Erciyes Dağı, barındırdığı Kayak Merkezi ile bölgenin en önemli turistik kıymeti. Trekking ve dağ yürüyüşleri için “Sultan Sazlığı Kuş Cenneti” ise tabiat turizminin gelişimine büyük katkı sağlıyor.

Kayseri Seyehat Rehberi

Kayseri çevresindeki en eski yerleşim, MÖ 2800’lerde Asur ticaret kolonileri ve hititlere ait bir sürü belgenin bulunmuş olduğu ve kentin 20 km kuzeyindeki “Kaniş Höyüğü“.

Hititlerden sonra Kaniş ve Mazaka bölgesi öne çıkarken, MÖ 8’lerde Roma İmparatoru Ceasar’a ithafen Ceasarea ismini alan bu kent, MS 4. Yüzyılın başlangıcında ise Hristiyanlığın dini merkezi haline gelmiş. Roma İmparatorluğu’nu bölündükten sonra ise bir Bizans kenti olan Kayseri, Arap ve Pers ordularının İstanbul seferleri sırasında defalarca işgal edilmiş.

Şehrin bir Türk ve Müslüman şehri olarak tarihe giriş 1085’lere dayanıyor. Bir süre Danişmentlerin, ardından da Selçukluların sahibi olduğu topraklarda pek çok eser inşa edilmiş. 1867’de bağımsız bir sancak merkezi olarak Osmanlı’ya bağlanan şehir, Cumhuriyet döneminde ise il konumunda devlet öncülüğünde Sümerbank, Dokuma Fabrikası, Tayyare Fabrikası, Anatamir Bakım Fabrikası ve Askeri Dikimevi gibi kurumlarla sanayileşmeyi başlatmış ve önemli bir merkez konumuna erişmiştir.

Kayseri’nin görülecek yerleri genel olarak şehir merkezi, çevresi ve antik kentler olarak üçe ayrılabilir. Şehir merkezinde Selçuklu ile Mimar Sinan zamanına ait cami, medrese, kapalı çarşı ile daha eski medeniyetlerden kalan kale ve surları bulunuyor. Şehrin çevresi ise daha çok doğal güzellikler olan Erciyes ve Kapadokya başı çekmekle beraber Kapuzbaşı ŞelaleleriSultan Sazlığı Milli Parkı ile tanınıyor. Diğer taraftan şehir merkezinden 30 dakikalık bir mesafede bulunan Mimar Sinan’ın Ağırnas’taki doğup büyüdüğü ev ise Kayseri’nin en önemli yapıtlarından. Antik buluntular açısından da oldukça varlıklı bir coğrafyada yer alan şehirde Kültepe de mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi.

 

1. Kayseri Kalesi ve Surlar

Kayseri Kalesi, iç kale ve onun etrafındaki surların meydana getirdiği dış kale olarak iki adet kaleden meydana geliyor. Ülkemizin en önemli kalelerinden biri olan Kayseri Kalesi’nin, Roma İmparatorluğu zamanında MS 3’üncü yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. Şu an ise içerisinde restarasyon yapılmaktadır..

 

2. Kurşunlu Camii

Kurşunlu Camii, Kayserili ünlü Mimar “Mimar Sinan” tarafından şehirde inşa edilen iki ibadethaneden birisi. Klasik dönem Osmanlı mimarisinin Kayseri’deki özgün yapıtlarından biri olan eser tek kubbeli, tek minareli, kalem nakışları ve süslemeleriyle Kayseri camileri içerisinde benzeri görülmeyen bir mükemmel güzelliğe sahip.

 

3. Kapalıçarşı

Kapalıçarşı, Osmanlı döneminde yapılan kapalı çarşılar arasında İstanbul’daki Kapalıçarşı’dan hemen sonra ikinci büyük çarşı olarak kabul ediliyor. Kuyumculardan baharatçılara, iplikçilerden giyim eşyası satan esnaflara kadar içinde birçok dükkan bulunan Kapalıçarşı, bugün tüm renkliliğiyle Kayseri ticaretindeki önemini ve yerini hala korumaktadır.

 

4. Bedesten

Bedesten, Osmanlı zamanından kalmakta ve uluslararası ticaret yolları üzerinde olması ile birlikte büyük ticaret hacmi nedeniyle 1498’de kesme taştan yapılmış. Ticaret hacmi yüksek merkezlerde inşa edilen Bedesten; Vezir Hanı, Pamuk Hanı ve Kapalıçarşı’nın Sipahi Pazarı bölümünün arasında bulunan dokuz kubbeli, dört köşeli bir eser.

 

5. Gevher Nesibe Şifahanesi

Gevher Nesibe Şifahanesi (Tıp Tarihi Müzesi), Anadolu’nun ilk sağlık merkezi. Tıp Medresesi ve Şifahane olarak inşa edilen Çifte Medrese, bugünkü adıyla Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi, 1206’da Selçuklu hükümdarı II. Kılıçarslan’ın kızı Gevher Nesibe Sultan adına inşa edilmiş. Şehir merkezindeki Mimar Sinan Parkı içerisinde bulunan şifahane, 1982’den bu yana Tıp Tarihi Müzesi olarak hizmet etmektedir.

 

6. Hunat Hatun Medresesi

Kayseri-Hunat-Camii

Hunat Hatun Medresesi, kentin tam merkezinde, üstü açık ve kare planlı bir avlunun etrafında sıralanmış bölümlerden oluşmaktadır. Geometrik olarak Selçuklu motifleri ile süslenmiş bir taç kapıdan girilen medresenin içinin bir kısmı bugün çarşı, diğer kısmı ise ibadethane olarak kullanılıyor.

 

7. Kayseri Arkeoloji Müzesi

Kayseri Arkeoloji Müzesi, geçmişten günümüze kadar mühim gelişmelere sahne olan ve Kayseri ile çevresinden eserlerin toplandığı önemli bir müze. Müze, şehrin ve Kültepe Kaniş’in olduğu kadar etraftaki yörelerden çıkarılan önemli arkeolojik eserlere de ev sahipliği yapmaktadır.

 

8. Seyyid Burhanettin Türbesi

Seyyid Burhanettin Türbesi, hayatının son yıllarını Kayseri’de geçiren Mevlana’nın hocası Seyyid Burhanettin’e aittir. Kayseri’de en fazla ziyaret edilen ibadet merkezi olan Seyyid Burhanettin Türbesi, Kayseri şehir merkezindeki Talas Caddesi üzerinde kendi adıyla anılan büyük mezarlığın içinde bulunmaktadır.

 

9. Döner Kümbet

Döner Kümbet (Şah Cihan Hatun Kümbeti), Talas Caddesi üzerinde ve Seyit Burhanettin Türbesi’nin tam karşısında yer almakta. Şah Cihan Hatun adına inşa edilen Döner Kümbet, Kayseri’deki Selçuklu yapıtlarının en güzel emsallerinden sadece birisi.

 

10. Saat Kulesi

Kayseri-Saat-Kulesi-Ataturk-Aniti

Saat Kulesi, şehrin meydanında yer alan, kesme taştan yapılmış 10m yüksekliğinde bir kule eser. Silmelerle üç kata bölünen Saat Kulesi’nin iç kısmı silindir şeklinde olmakla birlikte ortadaki helezoni bir merdivenle saatin bulunduğu bölüme çıkılabiliyor.

 

Kayseri Yemek Kültürü

Kayseri’nin en az kendisi kadar bilinen pastırma ve sucuğunun dışında, mantısı da çok meşhur. Geleneksel Türk mutfağının dışında yöresel yemekleriyle de ön planda olan Kayseri’de yaklaşık 36 çeşit mantı bulunmakta. En yaygın mantı çeşidi et ile yapılmakta. Pastırma ve sucuk da adeta Kayseri ile özdeşleşmiş durumda.

Aşmakarna ise şehrin bir diğer popüler yemeği. Makarnası, eriştesi ve çorbası yapılan aşmakarna, evlerde en çok yenilen bir yiyecek türü.  Şehrin en gözde yemekleri arasında olan güveç, özellikle yaz mevsiminde, sebzelerden yapılan bir yemek. Sucuk içi, çemen, fırın ağzı, Kayseri ketesi, pehli, yağlama (şebit mantısı) da oldukça çok tüketiliyor. Açma baklava, oklava baklava, güllü baklava, kamış baklava, fincan ağzı, nevzine, un helvası, telteli, dut pekmezi, aside, incir dolması ise şehrin en çok tüketilen tatlıları arasında yer almakta. Ayrıca üzüm ve dut pekmezi ile incir dolması da yine bilinen tatlı yiyecekler arasında sayılmaktadır. Su böreği ise, en çok pişirilen börek çeşididir. Develi ilçesine giderseniz cıvıklı pidenin lezzetine bakmayı unutmayın.

Kayseri’de Alışveriş

Kayseri-Alisveris
Kapalıçarşı, kentin alışveriş denildiğinde ilk akla gelen tarihi yerlerinden

Kayseri denilince hediyelik olarak akla ilk pastırma ve sucuk gelse de Yahyalı ve Bünyan halıları da kente özel ve önemli hediyelik eşyalardan birisi. Modern alışveriş merkezlerinde birçok ünlü markayı ve kış sporları ile ilgili malzemeleri bulmak mümkün iken diğer bir yandan şehir merkezindeki Kapalıçarşı başta olmak üzere, pek çok yöresel dükkan bulunmakta bunlar arasında kuyumculardan baharatçılara, iplikçilerden giyim eşyasına kadar pek çok istediğiniz şeyi bulmak mümkün.

 

Kayseri’ye Nasıl Gelirsiniz?

Kayseri kent merkezine 5 km uzaklıkta olan Kayseri Havalimanı’na İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanları, İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Diyarbakır Havalimanı, Samsun Havalimanı ve Antalya Havalimanlarından ulaşmak mümkün. Sezona göre bazı dönemlerde ise, Trabzon, Bodrum, Dalaman ve Van’dan da direkt seferler düzenlenmektedir. Türk Hava Yolları, Pegasus, Onur Air, Atlas Global ve Sun Express’in bu güzel şehre direkt seferleri bulunmaktadır. Havalimanından şehir merkezine gitmek için Havaş, taksi, araç kiralama ve otobüs seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.

İç Anadolu Bölgesi‘nin en büyük ikinci kenti olan Kayseri, tarihten bu yana ticaret hayatında önemli roller üstlenmesinin yanı sıra günümüzde ülkemizin en önemli turistik bölgelerine yakınlığı ile öne çıkıyor. Antik dönemlerde ‘gümüş dağ’ olarak bilinen Erciyes’i, bir saat uzaklıktaki Kapadokya’sı, dünyaca ünlü deha Mimar Sinan’ın EviSelçuklu yapıtları ve doğal güzellikleriyle Anadolu’nun görülmeyi hak eden en önemli şehri.

Yorumunuzu bırakın